Jak inwestować w nieruchomości? Poradnik na rynku nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości - mieszkanie na wynajem to popularna metoda inwestowania , jednak  w wielu osobach nie budzi entuzjazmu. Częste konflikty lokatorów z sąsiadami, brak możliwości spisania umowy na długi czas, problemy z płatnościami – to wszystko powoduje, że lepszym rozwiązaniem jest inwestowanie w nieruchomości innego rodzaju. Zobacz, jakie są owe inne możliwości inwestowania w nieruchomości!

Chcesz obliczyć czy warto inwestować w nieruchomości? A może nie wiesz, w co inwestować w 2016? Skorzystaj z serwisu zysker.pl!


Czy warto inwestować w inwestować w nieruchomości - sprawdzamy grunty rolne

Grunty rolne to stosunkowo tani rodzaj nieruchomości inwestycyjnej - source: FreeDigitalPhotos.net By xedosMark Twain napisał kiedyś, że warto kupować ziemię dlatego, że nie jest już produkowana. Czy to dobra inwestycja? Według specjalistów na ziemi można zarobić jeszcze więcej, niż na lokalach firmowych. Inwestycja w ziemię charakteryzuje się dużą zależnością od nastrojów na rynku.

Gdy Polska weszła do Unii Europejskiej, ceny gruntów rolnych znacznie wzrosły, tak samo jak liczba chętnych do inwestowania w nieruchomości tego typu. Według specjalistów ten trend będzie się utrzymywał jeszcze przez wiele lat. Problemem jest niewielka podaż gruntów – rolnicy niechętnie sprzedają swoją ziemię rolną, a wiele transakcji dokonywanych jest pomiędzy znajomymi. Jest to związane między innymi z korzystnymi dopłatami unijnymi dla rolników.  Jeśli uda Ci się kupić grunt rolny (szczególnie wysokiej klasy), możesz być pewny, że znajdą się na niego kupcy.

Od 2016 roku tego typu nieruchomości w Polsce będą mogli wykupywać obcokrajowcy, dlatego wiele osób uznało, że opłaca się kupić przy niemieckiej granicy. Czy okaże się to prawdą, zobaczymy za rok.W każdym razie obcokrajowcy już wiedzą, w co inwestować w 2016.

Inwestowanie w grunty jest korzystne, gdyż poziom cen jest wciąż znacząco niższy niż w Europie Zachodniej. Ceny hektara wahają się od około 36,5 tysiąca złotych w województwie wielkopolskim, do 17,3 tysiąca w podkarpackim. Wielu inwestorów uważa, że grunty rolne to znacznie lepsze perspektywy niż mieszkanie na wynajem.

Odrolnienie działki

Świetną inwestycją jest odrolnienie działki. Przed dokonaniem takiej inwestycji, powinno się jednak dokładnie sprawdzić, jaka jest sytuacja prawna danego gruntu rolnego. Działka powinna znajdować się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako teren, który można wykorzystać w celach innych niż rolnicze. Przy braku takiego zapisu odrolnienie będzie utrudnione. Najbardziej opłacalne jest kupienie działki niższej klasy, która znajduje się w obszarze administracyjnym miasta. W  takim przypadku odrolnienie jest proste. Warto liczyć się z tym, że pojawią się problemy administracyjne z przekształceniem działki na budowlaną i że ten proces jest długotrwały. Jeśli się to nie uda, zawsze możesz odsprzedać nieruchomości jako działkę rolną.

Inwestycja w mieszkanie i zaaranżowanie go jako biuro - nowość na rynku nieruchomości?

Jeśli nie chcesz od razu wydawać pieniędzy na bardzo drogi lokal użytkowy, możesz kupić mieszkanie w dobrej lokalizacji i następnie zaaranżować je tak, jak biuro. Takie lokale są chętnie wynajmowane przez niewielkie firmy, kancelarie, a nawet lekarzy prowadzących prywatną praktykę. Większości firm bardziej opłaca się wynajmowanie biura, niż jego zakup, ponieważ nie powoduje to konieczności zamrażania pieniędzy.

Największym plusem wynajmowania lokalu komercyjnego jest większe bezpieczeństwo przychodów. Firmy podpisują zwykle długie umowy, dzięki czemu masz zagwarantowane, że dostaniesz swoje pieniądze przez dwa lata lub więcej. Cena mieszkań zaadoptowanych na biura jest nieco niższa, niż w nowoczesnych biurowcach, ale wyższa niż w przypadku wynajmu mieszkań osobom prywatnym.

Jak inwestować w nieruchomości - lokale usługowe w atrakcyjnych punktach handlowych miast

Lokale usługowe to dobra inwestycja dla osób posiadających znaczący kapitał i mających okazję kupić lokal w atrakcyjnym punkcie handlowym miasta - source: FreeDigitalPhotos.net By xedos4Bardzo interesującą propozycją inwestycji jest wynajem lokali usługowych. Zdecydowana większość banków, sklepów spożywczych, aptek czy sklepów z ubraniami jest zlokalizowana w lokalach wynajmowanych. Dotyczy to zwłaszcza dużych sieciówek, które często przenoszą się z miejsca na miejsce. Jest to ciekawa alternatywa na rynku nieruchomości.

Wynajmowanie lokali usługowych może być bardzo dobrym interesem pod warunkiem, że te nieruchomości są one ulokowane w bardzo atrakcyjnych punktach handlowych miast. W małych miastach najczęściej jest to rynek i okalające go uliczki i deptaki na których kwitnie handel. W dużych miastach są to najczęściej obrzeża dużych arterii komunikacyjnych oraz typowe uliczki handlowe.

Wynajem lokali usługowych jest często atrakcyjny z uwagi na długoterminowy charakter wynajmu. Zwykle najemca musi dostosować lokal do własnych potrzeb. Każda sieć handlowa ma swój typowy rozkład pomieszczeń, kolorystykę, typowe elementy zabudowy. Dlatego przed rozpoczęciem handlu musi włożyć niemałe pieniądze w doprowadzenie lokalu do odpowiedniego stanu. Z uwagi na to również dla własnego bezpieczeństwa wolą podpisywać długoterminowe umowy gwarantujące, że wynajmujący nie wypowie umowy po kilku miesiącach, podczas gdy najemca włożył w jego remont grube pieniądze. Jest to oczywiście sytuacja korzystna również dla wynajmującego, który ma na wiele lat bezpieczny i stały przychód.

Nieco gorzej ma się sprawa z lokalami położonymi w mało atrakcyjnej okolicy. Za taką można uznać przede wszystkim miejsca, gdzie ruch pieszy jest niewielki. Nieruchomość zlokalizowana w takim miejscu może być często bardzo trudna do wynajęcia. Zwykle nie warto również inwestować w lokale do których jest utrudniony dostęp. Generalna zasada mówi, że atrakcyjny lokal usługowy musi mieć witryny wychodzące na mocno uczęszczaną przez pieszych ulicę. Lokale w piwnicy, na piętrze, czy z witryną „od podwórka” są mniej widoczne, a przez to mniej atrakcyjne dla najemców.

Kolejnym ważnym elementem jest rozkład lokalu. Generalnie najlepsze lokale będą miały jedno duże pomieszczenie z szerokimi możliwościami adaptacji oraz niewielki magazynek, przestrzeń na małe biuro i toaletę. Lokale składające się z wielu pomieszczeń podobnej wielkości są dla wielu handlowców bardzo trudne do zaadaptowania.

Inwestowanie w nieruchomości - w jakiej okolicy szukać lokalu?

W przypadku kupna pustego lokalu zwróć uwagę na okolicę – być może nie sprzyja ona przedsiębiorczości. Jeśli wokół nie ma innych punktów usługowych lub obok znajdują się kolejne, puste lokale, to nie licz na szybkie znalezienie klienta na wynajem. Oblicz też rentowność lokalu i zastanów się, czy w okolicy jest wystarczająco dużo mieszkańców, by biznes mógł się utrzymać. Inwestowanie w nieruchomości musi być robione z głową.

Często kupujemy lokal pod wynajem tylko dlatego, że się nam podoba. Podczas wybierania nie kieruj się estetyką – zwracaj uwagę na możliwość wynajmu lokalu i to, czy da się go szybko i niskim kosztem doprowadzić do dobrego stanu. Pamiętaj, że im więcej przeznaczysz na remont lokalu, tym szybciej uda Ci się go wynająć. Nie kupuj lokali, które mają poniżej 3 metrów wysokości. Problemem są też lokale z wąskimi drzwiami, w których nie zmieści się wózek inwalidzki. Komercjalizacja jest bardzo trudna w przypadku lokali zabytkowych. Każda zmiana (nawet powieszenie reklamy na elewacji) wymaga w takim przypadku zgody konserwatora zabytków.


Zapytaj osoby, które prowadzą w okolicy swoje firmy, ile płacą za czynsz. Ludzie uwielbiają narzekać, dlatego chętnie podzielą się z Tobą takimi informacjami. Na tej podstawie możesz oszacować, jak wysoka będzie stawka najmu. Warto uzyskać informacje, jak długo lokal stoi pusty.

Czy twój klient zna się na biznesie?

Powinieneś być ostrożny, jeśli zgłaszają się do Ciebie osoby zakładające pierwszą firmę i szukające lokalu na wynejem. W ich przypadku ryzyko plajty jest większe podczas wynajmowania lokalu doświadczonej osobie. Upadek firmy dotyka także Twojej inwestycji, bo możesz najemca może zacząć zalegać z płatnościami. By temu zapobiec, warto udać się do prawnika i poprosić go o napisanie umowy, która będzie wyjaśniała sporne kwestie. Chodzi o to, by nie podpisywać umowy z pierwszą lepszą firmą, która pojawi się z propozycją wynajmu – być może następnego dnia zgłosi się do Ciebie firma działająca we franszyzie.

A może wirtualne biuro – cooworking jest coraz popularniejszy

Wirtualne biuro dobrym sposobem na inwestycję w nieruchomości - source: FreeDigitalPhotos.net by stockimagesJednym z prostych sposobów na zarabianie na nieruchomości, jest założenie w nim wirtualnego biura i oferowanie coworkingu. Jedyne, co potrzebujesz, to wynajęcie budynku w okolicach centrum. Idea jest prosta – zamiast wynajmować duży lokal na osobne biura, wyposażasz go w biurka i odpowiednie okablowanie.

Następnie szukasz osób, które zajmują się freelancingiem i nie chcą pracować w domu. W przypadku coworkingu ludzie pracują na jednej przestrzeni. Plusem takiej oferty jest to, że wielu firm nie stać na wynajęcie standardowego biura, a wydatek 300 – 500 złotych za miejsce w biurze coworkingowym, nie będzie dla nich dużym wydatkiem.

W ten sposób możesz zarobić znacznie więcej, niż na zwykłym wynajmie biura, bo tę samą powierzchnię wynajmujesz kilku osobom. Wirtualne biuro polega na udostępnianiu adresu nieruchomości firmom, które chcą mieć siedzibę w lepszej lokalizacji. W takim przypadku musisz zatrudnić osobę do obsługi. Plusem takiej działalności jest to, że nie ogranicza Cię wielkość lokalu – pod jednym adresem może być założonych wiele firm. Ryzyko takiej inwestycji jest małe, jednak wymaga ona ciągłej promocji.

Licz się z tym, że wynajem biura coworkingowego dla kilku osób jest szybszy, niż wynajęcie tego samego pomieszczenia jednej firmie. Z czasem może się ono zapełnić następnymi osobami, a ty zaczniesz się rozglądać za kolejnym lokalem tego typu. Coworking jest naprawdę ciekawą opcją dla bardzo wielu początkujących firm.

Czy warto inwestować w nieruchomości komercyjne?

Tak, warto. Oczywiście pod warunkiem, że nasza nieruchomość spełni szereg opisanych powyżej warunków, które zdecydowanie podniosą prawdopodobieństwo wysokiego zwrotu na inwestycji.

Jeżeli myślimy na przykład o zakupie nieruchomości w postaci ziemi rolnej, rozważmy okolicę i oceńmy, ile będzie ona warta za 10 czy 15 lat. Grunty rolne nie będą przynosiły raczej znaczących rocznych dochodów, ale mogą znacznie szybciej zyskiwać na wartości, niż inne typy nieruchomości. Grunty rolne w ostatnich latach wprawdzie znacząco podrożały, ale cały czas są mocno niedoceniane w porównaniu do ziemi rolnej w Zachodniej Europie.

Dobrym sposobem na inwestycje jest też zakup mieszkania na wynajem komercyjny, czy lokale usługowe. Jest to często ciekawsza opcja, niż kupno mieszkań na wynajem, gdyż zmiana najemcy będzie dużo rzadsza – firmy przenoszą się zwykle rzadziej niż ludzie, co więcej inwestują znacznie więcej  w zaadaptowanie lokalu do własnych potrzeb. Dlatego są mniej skłonne do późniejszego przeniesienia się w inne miejsce.

Jeżeli szukasz natomiast informacji o pielęgnacji ogrodów - sprawdź stronę Fajny Ogród!

O projekcie

Zysker to zestaw narzędzi ułatwiających podejmowanie decyzji inwestycyjnych.

Oblicz, w jaki sposób najlepiej oszczędzać i inwestować swoje pieniądze. Mieszkanie, lokata, czy forex? Sprawdź, gdzie osiągniesz największy zwrot z inwestycji.

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij