Inwestycja w złoto – kurs złota i wszystko o tym, jak na nim zarobić

Ludzie odwiecznie poszukiwali różnych form inwestowania i tym samym pomnażania swojego majątku. W Polsce, jeszcze do niedawna dużą popularnością cieszyły się inwestycje w nieruchomości, akcje, obligacje, czy po prostu w różnego rodzaju lokaty. Współcześni inwestorzy bardziej stawiają na inwestycje alternatywne, jak na przykład w diamenty,  metale szlachetne (złoto, srebro), wino, dzieła sztuki, czy motoryzację. Zdaniem dużej części doradców finansowych, inwestycja w złoto jest jedną z bezpieczniejszych i najbardziej opłacalnych.

Opłacalność inwestycji w złoto najlepiej oszacujesz na naszym kalkulatorze dostępnym pod tym linkiem.


Historia złota

Złoto prawie od zawsze fascynowało ludzi bardziej niż inne metale szlachetne. Przypomnijmy sobie tylko gorączkę złota, która przyczyniła się między innymi do zasiedlenia wielu nowych terenów Ameryki Północnej i Australii. Na obszary, na których zostały odkryte złoża szlachetnych kruszców, głównie złota napływały duże ilości osadników, którzy na jego sprzedaży chcieli się szybko wzbogacić.

Pierwsze wzmianki o złocie i jego wykorzystaniu pochodzą jeszcze z czasów prehistorycznych, a dokładniej z okresu chalkolitu, zwanym epoką miedzi. Rzemieślnicy produkowali z niego przedmioty ozdobne i biżuterię. Dowodem na to są wykopaliska znajdujące się na terenie dzisiejszej Bułgarii, na których archeolodzy znaleźli złote przedmioty pochodzące z czwartego tysiąclecia p.n.e. Także starożytni Egipcjanie wydobywali i obrabiali złoto. Złoto zawsze było też bardziej cenione niż na przykład srebro.

Złoto inwestycyjne i kurs złota w ostatnich latach

Złoto na wykresie, gdzie krzywa szybko rośnie - source: FreeDigitalPhotos.net by Stuart MilesCzas jego największej świetności przypadł na początek lat 80-tych XX wieku. Kryzys paliwowy, który miał miejsce pod koniec lat 70 spowodował, że cena za uncję złota była dość wysoka i wynosiła ponad 800 dolarów. W następnych latach zaczęła systematycznie spadać i notowania złota w 2001 roku najniższy w historii poziom – 285 USD. Zapewne duży wpływ na kurs złota miał upadek muru berlińskiego i pojawienie się na rynku złota pochodzącego z Rosji.

Od 2002 roku obserwuje się ponowny wzrost cen, a ostatni kryzys finansowy jeszcze bardziej umocnił w przekonaniu, że inwestycja w złoto jest jedną z najbardziej bezpiecznych i trafionych. We wrześniu 2011 roku ceny złota na Giełdzie w Londynie osiągnęły astronomiczną wartość 1895 USD za uncję. Tak zwane złoto inwestycyjne mogło przynieść więc w 10 lat nawet 600% zwrotu – w przypadku, gdy kupno złota miało miejsce w 2001, a jego sprzedaż w 2011 roku. Obecnie cena złota kształtują się na poziomie około 1160 USD za uncję (marzec 2015). Jak więc wykres ceny złota wykazuje spore wahania w dłuższym okresie czasu.

Dlaczego złoto tak fascynuje?

Przede wszystkim chodzi o jego właściwości fizyczne. Dosłownie 1 gram wystarczy, aby wykonać z niego drucik mający długość 2,5 km. Poza tym jego wygląd nie zmienia się przez lata, nawet w przypadku przebywania w zawilgoconych miejscach. Korozja nie jest mu straszna. Posiada ładną, przyjemną dla oka, barwę. Jest bardzo plastyczne, dlatego wykorzystywane jest do wyrobu biżuterii.  Od zawsze było symbolem bogactwa i pychy. Cena złota zawsze była wysoka. W czasach średniowiecza kojarzyło się głównie z władzą i monarchią, wykuwało się z niego złote monety. Oznaczało dobrobyt. Kto miał złoto ten był bogaty. Tylko najwyższe klasy społeczne (arystokracja i duchowieństwo) mogły posiadać wyroby ze złota. Mieszczaństwo miało dostęp jedynie do złotych monet.

Złoto jest jedną z najbardziej bezpiecznych inwestycji. Jest pewną formą kapitału akceptowalną na całym świecie. Najwięcej wydobywa się go w Republice Południowej Afryki, w Chinach i w Australii. Sprzedaż złota odbywa się na giełdzie, a jego wartość zależy od światowej sytuacji gospodarczej. Dzisiaj największe banki centralne na całym świecie przechowują złote sztabki i złote monety wykorzystując je jako rezerwy finansowe.  

Jak odczytywać próby złota?

Czyste złoto jest bardzo miękkie, dlatego też w celu zwiększenia trwałości wykonywanych wyrobów, stosuje się domieszki z innymi metalami. Aby określić zawartość złotego kruszcu w danym produkcie, wprowadzono tzw. próby złota od 0 do 6. Próba zerowa zawiera największą ilość czystego złota (99,9%).

Zawartość wagową złota w stopie określa się w karatach (1 karat to 1/24 zawartości wagowej złota w danym stopie).

Gdzie kupić złoto? Jaki jest kurs złota?

Inwestycja w złoto w dobie kryzysu to naprawdę złoty interes! - source: FreeDigitalPhotos.net by BoykungZłoto przez osoby indywidualne traktowane jest, jako przedmiot ubezpieczenia, czy zabezpieczenia na tzw. „czarną godzinę”. Z kolei dla państw jest podstawą wymiany międzynarodowej, oraz miernikiem bogactwa.

Złoto posiada duży wpływ na światowe rynki finansowe, cena złota zawsze była związana z sytuacją międzynarodową i nic nie wskazuje, żeby miało się to zmienić.

Na świecie jest kilkadziesiąt rynków, na których można handlować złotem. Najbardziej liczące mające międzynarodowy wymiar mieszczą się w Londynie, Zurychu, Nowym Jorku i w Hongkongu, a od ponad roku giełda w Singapurze i w Rosji.

Najważniejszym czynnikiem, który ma bezpośredni wpływ na cenę złota jest jego podaż, czyli wydobycie oraz odzyskiwanie (recykling). Z kolei cena ma wpływ na wzrost popytu. Każdy nawet najmniejszy spadek wydobycia w kopalniach lub produkcji w rafineriach, czy mennicach powoduje, że inwestorzy będą chcieli zapłacić za nie wyższą cenę.

Jak inwestować w złoto?

Inwestowanie w złoto można rozpocząć na kilka sposobów. Najbardziej oczywistym jest oczywiście zakup namacalnego złota - na przykład złote sztabki lub złote monety. Popularny jest również zakup biżuterii, ale mniej opłacalny w celach inwestycyjnych. Złoto w biżuterii poddano obróbce, co dodatkowo zwiększyło koszt zakupu. Taką inwestycję należy traktować raczej jako zakup biżuterii jako całego produktu, a nie wyłącznie inwestycji w złoto jako kruszec.

Ta metoda inwestowania w złoto ma jednak znaczącą wadę – bezpieczne przechowywanie złota. Wiadomo, że trzymanie monety czy sztabki złota wartej kilkadziesiąt tysięcy złotych we własnym domu nie jest zbyt dobrym pomysłem. Trzymanie jej w bezpiecznej skrytce również nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż skrytka również kosztuje niemało. Oczywiście gospodarka nie znosi próżni i rynek szybko rozwiązał ten problem – w tym momencie złoto można kupować i sprzedawać wirtualnie. Jesteśmy de facto posiadaczami złota, ale jego wartość, podobnie jak nasz stan konta, to tylko zapis w komputerze. Oczywiście kruszec leży gdzieś w odległym skarbcu, ale dzięki trzymaniu dużej ilości złota w jednym miejscu koszty jego przechowywania (czy przewozu przy sprzedaży do klienta z innej instytucji) są w przeliczeniu na inwestora bardzo niskie.

Ciekawym rozwiązaniem są również fundusze inwestycyjne, które koncentrują się na inwestowaniu w złoto. W takim przypadku wystarczy zakup jednostki funduszu, aby wziąć udział w globalnym handlu złotem.

Oczywiście bez względu na to, gdzie kupujemy złoto, cena złota za gram, czy za uncję na światowych rynkach będzie wyznacznikiem sukcesu lub porażki naszej inwestycji. Kurs złota jest bacznie obserwowany na całym świecie, a cena złota zależy od milionów powiązanych ze sobą czynników.


Jak inwestować w złoto?

Inwestycja w złoto jest tak banalna jak każda inna – najpierw kupujemy, potem trzymamy, na koniec sprzedajemy. Różnica pomiędzy ceną zakupu i sprzedaży jest naszym zyskiem. Dla zaawansowanych możemy jeszcze odjąć koszt pieniądza w czasie.

Patrząc jednak na problem nieco bardziej profesjonalnym okiem, ceny skupu złota za gram czy za uncję podlegają takim samym wahaniom jak inne surowce, akcje, obligacje czy waluty. Oczywiście na to, ile kosztuje gram złota wpływają nieco inne czynniki niż na przykład na ceny walut. Złoto jest uważane za bezpieczną przystań na trudne czasy. Dlatego jego ceny rosną na przykład podczas kryzysów na rynkach walut (gdy wiele walut traci na wartości), w czasie wojny (lub w czasie zagrożenia wojną), gdy rządy rozpoczynają dodruk pieniędzy i szaleje inflacja.

Z kolei w czasie dobrej koniunktury gospodarczej wartość złota maleje, inwestorzy wolą włożyć pieniądze w inne instrumenty inwestycyjne. Tak dzieje się na przykład w ostatnich latach. Wyraźnie widać ożywienie na rynku, gospodarki różnych krajów rosną coraz wyraźniej, zyski firm znów idą w górę. Stąd też spadek cen złota w ostatnich kilku latach.

Warto rozważyć również formę inwestycji. Jeżeli mimo wszelkich utrudnień jesteś zdecydowany na fizyczny zakup złota, inwestuj raczej w małe sztabki złota. Ma to związek z późniejszymi możliwościami odsprzedaży – łatwiej znaleźć skup złota, który kupi mniejszą jego ilość, niż od razu całą sztabę. Taka inwestycja będzie również dużo łatwiejsza do ewentualnego podzielenia, gdy zamiast 100% chcesz spieniężyć tylko część kapitału.

Warto też pamiętać, że cena złota za gram w mniejszych ilościach może być minimalnie wyższa, niż w przypadku dużych i ciężkich sztab złota. Inwestycja w złoto jest więc korzystniejsza przy większym budżecie.

Polacy coraz chętniej kupują sztabki

Złote monety są łatwym rozwiązaniem na trzymanie złota w mniejszych od złotych sztabek nominałach - source: FreeDigitalPhotos.net by graur codrinW 2013 roku mieliśmy do czynienia ze znaczącą korektą ceny złota, co przełożyło się na wzrost zakupów. W Polsce, jak również na świecie odnotowano rekordowy od kilku lat wzrost zainteresowania zakupem złota inwestycyjnego. Klienci indywidualni byli zainteresowani głównie małymi sztabkami o wadze 1 uncji. Z kolei firmy przeważnie nabywały kilogramowe sztabki złota.

Wśród Polaków największą popularnością cieszyły się południowoafrykańskie Krugerrandy. Krugerrand jest złotą monetą bulionową bitą ze złota w południowoafrykańskiej mennicy od 3 lipca 1967 roku. Na początku moneta zawierała jedynie 1 uncję trojańską (31,1035 g czystego złota). Od 1980 roku bite były monety o wadze: 1/2, 1/4 i 1/10 uncji. Krugerrand jest prawnym środkiem płatniczym w RPA, ale nie są tam używane jako waluta, raczej jako lokata kapitału oraz moneta kolekcjonerska.

W przypadku sztabek, najbardziej popularne były szwajcarskie, które kojarzą się z bezpieczeństwem i tradycją. Trochę mniejszym zainteresowaniem cieszyły się produkty pochodzące z Perth Mint (Australia), głównie z powodu certyfikowanego opakowania i atrakcyjnego wizualnie projektu. Trzecie miejsce zajęły sztabki złota produkowane w USA. W ich przypadku, główne znaczenie odegrała atrakcyjna cena.

Gdzie kupić sztabki złota?

W Polsce w dobie PRL-u handel złotem był zakazany. Sytuacja zmieniła się po 1989 roku, ale złoto było dostępne jedynie w NBP i w Mennicy Polskiej. Rosnące zainteresowanie inwestycjami w złoto spowodowało, że zaczęła rozwijać się prywatna konkurencja.

Złoto inwestycyjne najlepiej jest kupić od zaufanego i uznanego sprzedawcy. Może to być na przykład dealer, czyli pośrednik prowadzący skup złota. Złoto zakupione u niego będzie droższe, ponieważ do ceny zostanie doliczona marża i koszty bicia. Zasada jest taka, że im mniejsza sztabka złota tym wyższa marża.

Nie warto natomiast ryzykować zakupu złota na internetowych aukcjach. Wyjątkiem mogą być wyspecjalizowane aukcje złota, gdzie kruszec jest weryfikowany zanim trafi do sprzedaży. Zakup złota na aukcji niewyspecjalizowanej to bardzo duże ryzyko.

Zaufany sprzedawca złota – Mennica Polska

Mennica Polska, przedsiębiorstwo z  kilkusetletnią tradycją (od 1994 roku przekształcone w spółkę akcyjną) prowadzi sprzedaż tylko i wyłącznie metali w postaci fizycznej. Oferuje sztabki złota inwestycyjnego, srebra i monet bulionowych. Klient może odebrać zakupiony towar osobiście w Mennicy Polskiej w Warszawie lub za pośrednictwem kuriera. Istnieje również możliwość zdeponowania w skarbcu.

Mennica Polska, jako jedyna w Polsce posiada własną rafinerię złota i jest jego największym producentem. Rekomendacją firmy może być fakt, że zaufało jej wiele prestiżowych przedsiębiorstw w kraju i za granicą, w tym Narodowy Bank Polski, dla którego Mennica produkuje wszystkie monety obiegowe i kolekcjonerskie. Jeżeli więc myślimy o zakupie złota inwestycyjnego w formie fizycznej, najlepszym wyjściem będzie Mennica Polska.

Czy warto inwestować w złoto?

Inwestycja w złoto stanowi stosunkowo bezpieczną lokatę kapitału na trudne czasu, która przynosi zysk głównie wtedy, kiedy inne formy inwestowania nie sprawdzają się. Zwykle notowania złota rosną. Żadna władza nie posiada możliwości dodrukowania złota, ani zmiany jego kursu (może poza rządem Stanów Zjednoczonych, który posiada takie rezerwy złota, że ich uwolnienie całkowicie zdestabilizowałoby rynek – oczywiście taki scenariusz jest bardzo mało prawdopodobny).

Złoto jest odporne na wszelkie wahania rynku, charakteryzuje się wysoką płynnością. Jest środkiem pieniężnym, który zachowuje solidną siłę nabywczą bez względu na występujące okoliczności. Złoto to jedyny na świecie rodzaj inwestycji, któremu nie grozi bankructwo i niewypłacalność. Jako waluta złoto jest akceptowane na całym świecie.

Lokowanie kapitału w złoto nie jest łatwe i wymaga cierpliwości. Notowania złota nie doświadczają gwałtownych wahań, ale jednak charakteryzują się dużą zmiennością w długim czasie. Należy je traktować, jako lokatę długoterminową wiążącą się z ryzykiem inwestycyjnym. Notowania złota są zmienne, a wykres ceny złota w perspektywie kilku lat lubi się wahać. Każda decyzja transakcyjna powinna być poprzedzona dokładną analizą uwzględniającą aktualną sytuację finansową inwestora i stawiane przez niego cele.

Następny wpis

Poprzedni wpis

Powiązane wpisy

Podobne wpisy

O projekcie

Zysker to zestaw narzędzi ułatwiających podejmowanie decyzji inwestycyjnych.

Oblicz, w jaki sposób najlepiej oszczędzać i inwestować swoje pieniądze. Mieszkanie, lokata, czy forex? Sprawdź, gdzie osiągniesz największy zwrot z inwestycji.

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij