Jak inwestować na giełdzie?

Inwestowanie na giełdzie to trudna sztuka wymagająca rzetelnej analizy danych, opracowania odpowiedniego planu inwestycyjnego, konsekwencji w jego realizacji i przede wszystkim stalowych nerwów, gdy sytuacja nie jest najlepsza. O tym, jak inwestować na giełdzie napisano wiele książek, jeszcze więcej artykułów i wpisów na blogach. W tym miejscu postaramy się zaprezentować w skrócie esencję tej wiedzy dla osoby stawiającej pierwsze kroki na parkiecie giełdowym.

Jeżeli chciałbyś wykorzystać specjalne kalkulatory do obliczenia potencjalnych zysków na giełdzie, kliknij tu i skorzystaj z naszego kalkulatora inwestycyjnego.


Jak inwestować na giełdzie, aby zminimalizować ryzyko?

Jak inwestować na giełdzie? Skutecznie! - source: FreeDigitalPhotos.net by mapichaKażdy, kto chce podjąć się inwestowania oraz gry na giełdzie, musi zdać sobie sprawę, iż jest to obarczone dużym ryzykiem. Całą grę na giełdzie możemy sprowadzić do zarządzania ryzykiem. Jego poziom zależny jest od wielu czynników, w tym tak ogólnych jak sytuacja gospodarcza i polityczna na świecie.  Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nawet dobra sytuacja na rynku światowym nie musi być dobrym okresem do nabywania akcji. Zanim zaczniemy inwestować, należy zastanowić się jak duży poziom ryzyka jesteśmy w stanie zaakceptować.

W okresie długotrwałych wzrostów, a więc tzn. hossy, na giełdzie możemy spotkać największą ilość inwestorów. Dla jednych giełda jest czymś w rodzaju „maszynki do produkcji pieniędzy”. Zanim jednak zaczniemy uzyskiwać stałe, znaczące zyski, czeka nas sporo nauki.

Dlaczego okres hossy nie zawsze jest najlepszy do stawiania pierwszych kroków na giełdzie? W czasie długotrwałej hossy ceny akcji są przewartościowane, a więc zbyt wysokie w stosunku do ich realnej wartości. Okres hossy to doskonałe pole do popisu dla spekulantów. Specjalizują się oni w szybkich transakcjach – nabycie akcji w celu natychmiastowego je zbycia po wyższej cenie. Spekulacja jest czymś naturalnym na giełdzie. Spekulanci muszą być na bieżąco z informacjami płynącymi zarówno ze spółek jak i rynków, a także komunikatami gospodarczymi. Większą część dnia analizują oni wykresy zakupionych akcji czekając na odpowiedni moment do ich zbycia. Dobre spekulowanie akcjami wymaga ogromnej wiedzy, doświadczenia i potężnego zaangażowania.

Sposoby na to, jak inwestować na giełdzie

Zanim odpowiemy sobie na pytanie „jak inwestować na giełdzie”, zastanówmy się, czym jest dla nas inwestowanie. Do wyboru są dwie drogi: możemy zostać spekulantami, którzy koncentrują się na szybkich transakcjach bądź możemy postawić na inwestowanie długoterminowe. Zależnie od tego, co wybierzemy, taka czeka nas stratega działania.

Spekulacje na ciągłej obserwacji i szukania okazji do nabycia i zbycia akcji. Spekulant musi stale obserwować i analizować aktualne notowania. Niezbędnym narzędziem jest oczywiście internet. Dzięki 24-godzinnemu połączeniu z siecią możemy stale obserwować zmiany cen naszych akcji w czasie rzeczywistym, a w razie jakiegokolwiek sygnału z rynku, podjąć decyzję o ich zbyciu.

W przypadku inwestowania długookresowego sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. W tym przypadku musimy odpowiednio wybrać moment, a także zbudować zrównoważony i zdywersyfikowany portfel akcji. Dywersyfikacja, w myśl zasady „nie wkładaj wszystkich jaj do jednego koszyka” pozwala na ochronę przed gwałtownymi spadkami cen pojedynczych akcji. Pozwoli nam to utrzymać względną równowagę. Oczywiście w czasie dużego spadku nawet dywersyfikacja niewiele nam pomoże. Nie ma czegoś takiego jak bezpieczne akcje, każda spółka jest obciążona większym lub mniejszym ryzykiem.

Przy budowie długoterminowego portfela inwestycyjnego warto zwrócić uwagę na dywidendę. Spółki dywidendowe, czyli takie które co roku wypłacają część zysku swoim akcjonariuszom pozwalają na uzyskiwanie przychodu nie tylko w momencie zbycia akcji, ale również co roku w ramach „dzielenia się zyskami” Decyzję o wypłacie dywidendy podejmuje każdego roku walne zgromadzenie akcjonariuszy. Zwykle spółki dywidendowe to bardziej bezpieczne akcje, niż spółki, które agresywnie inwestują swoje zyski.

Hossa i bessa

Jaki jest więc odpowiedni okres na zakup akcji? Akcje należy kupować, gdy są tanie, a więc szczytowy okres hossy automatycznie odpada. Warto, więc poczekać na przecenę na rynku np. po zakończeniu kryzysu – bessie bądź po krótkookresowej korekcie rynku. Oczywiście wyczucie odpowiedniego momentu jest bardzo trudne – w przeciwnym wypadku każdy wiedziałby jak grać na giełdzie i każdy inwestor po roku zostawałby milionerem. Okres bessy czy nawet korekty to czas ogromnego napięcia, niepewności i liczenia strat. Jeżeli jednak obierzemy odpowiednią strategię inwestycyjną i będziemy się jej trzymać, nawet z głębokiej bessy wyjdziemy obronną ręką.

Bessa to okres najlepszy na kupowanie akcji – to powie każdy poradnik pod tytułem „Giełda dla początkujących”. W okresie bessy ceny akcji spadają wielokrotnie szybciej niż rosną w okresie stabilizacji. Jeżeli zbytnio się pospieszymy i kupimy akcję za wcześniej, a rynek pójdzie jeszcze w dół, będziemy mieli straty już na starcie. Jest to i tak mniejsza kwota do odrobienia, aniżeli w przypadku zakupu akcji w czasie hossy. W takim przypadku odrobienie strat może potrwać nawet kilka lat, a w przypadku niektórych firm może się okazać wręcz niemożliwe.

Tak, więc optymalnym momentem zakupu akcji jest moment tzn. dołka, czyli dno kryzysu bądź korekty. Każda spółka ma inne notowania, a więc zależnie, jakimi akcjami jesteśmy zainteresowani, musimy obserwować wykresy obrazujące wahania cen akcji tej spółki. Idealne wyczucie dołka jest czymś niezmiernie trudnym. Przewidywania często okazują się mylne, więc w tym wypadku w dużej mierze należy liczyć na szczęście. Pojawienie dużych spadków najczęściej kończy się korektą w górę, niezależnie czy w krótkim czy w długim okresie. Zupełnie inna sytuacja jest w czasie kryzysu. Przykładowo kryzys w Polsce sprzed paru lat skutkuje zaburzeniami na warszawskiej giełdzie aż do dzisiaj.


Jak grać na giełdzie w Warszawie

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, mimo że jest odrębnym organizmem, jest zależna od giełd na całym świecie. Ceny akcji na naszej giełdzie zależą również od sytuacji w polskiej gospodarce, a także sytuacji na rynkach zagranicznych. Jeżeli sytuacja w świecie nie jest zadowalająca, a w jakimś mocno gospodarczo kraju występuje kryzys, to na naszej giełdzie natychmiast następują spadki. Wynika to z postępu cywilizacyjnego, globalizacji, a także wzajemnego uzależnienia eksportowo-importowego. Zaczynając inwestycje na giełdzie musimy, zatem zwracać uwagę na sytuację w innych krajach.

Akcje kupuje za pośrednictwem biur maklerskich będących w większości częścią banków (a właściwie grupy kapitałowej danego banku). W dzisiejszych czasach praktycznie wszystkie biura maklerskie posiadają elektroniczny system do obsługi zleceń przez internet. Usługa maklerska dostępna jest zazwyczaj jak posiadamy rachunek. Obecnie jest to najlepsza metoda do samodzielnego kupowania/sprzedawania akcji. Jest przede wszystkim szybka, bez konieczności wychodzenia z domu. Dodatkowo na bieżąco możemy nieustannie obserwować wykresy ceny akcji spółek, które chcemy aktualnie nabyć bądź sprzedać.

Osoby, które nie mają jeszcze doświadczenia w inwestowaniu mogą rozważyć inwestowanie nie tyle w akcje, co w otwarte fundusze inwestycyjne. Te drugie zbytnio nie nadają się do spekulacji i kupowania/sprzedawania akcji, gdyż transakcje często trwają kilka dni. Co więcej ktoś dla nas buduje portfel akcji i inwestuje nasze pieniądze. Minusem jest znacząca prowizja, którą płacimy za zarządzenie naszym portfelem. Przy funduszach inwestycyjnych trudność polega również na „ucieczce” z rynku. Ciężko jest oszacować, kiedy jest ten najlepszy moment na wyjście. Zwłaszcza, że giełda w newralgicznych momentach spada bardzo szybko, nawet z dnia na dzień.

Spółki dywidendowe okazją na uzyskiwanie stałego dochodu

Makler pokazuje, jak inwestować na giełdzie - source: FreeDigitalPhotos.net by watcharakunNa pytanie „Jak inwestować na giełdzie?” często odpowiadam – zainteresuj się spółkami dywidendowymi. Są to firmy, które co roku wypłacają część zysku swoim akcjonariuszom. A to oznacza najczęściej, że jakieś zyski posiadają, czyli są mniej zagrożone upadkiem.

Spółki dywidendowe są również ciekawą lokatą kapitału dla osób, które chcą z tego kapitału częściowo korzystać. Dzięki wypłaconej co roku dywidendzie nie musimy sprzedawać części akcji żeby na przykład mieć środki na wyjazd na urlop czy inne coroczne wydatki. Inwestycja sama wygeneruje dla nas pewną sumę pieniędzy na konto. Zwykle dobre spółki dywidendowe wypłacają co roku od 3 do nawet 10% dywidendy (czyli wartość dywidendy przypadająca na jedną akcję to 3 do 10% wartości samej akcji). Jest to oprocentowanie porównywalne (lub lepsze) od oprocentowania lokat w większości polskich banków.

Inwestycja w spółki dywidendowe to również lepsza dywersyfikacja ryzyka – ewentualne spadki kursu mogą być częściowo zrekompensowane właśnie przez wypłaconą dywidendę. Często zdarza się, że sama spółka działając w interesie obecnych akcjonariuszy wypłaca dywidendę, aby ochronić kurs akcji przed ewentualnymi większymi spadkami. Sowita dywidenda jest wtedy swego rodzaju wabikiem na nowych inwestorów.

Jak grać na giełdzie?

Jednej recepty na to, jak inwestować na giełdzie oczywiście nie ma. Na początek warto zacząć od stosunkowo niewielkich pieniędzy, które inwestujemy z założeniem, że mamy się przede wszystkim uczyć, a nie zarabiać. Zainwestowanie na giełdzie oszczędności całego życia już na początku (tym bardziej w akcje jednej czy dwóch spółek) to najlepsza metoda na stracenie wszystkiego i głęboką depresję.

Pamiętajmy więc o dywersyfikacji ryzyka, pamiętajmy o dobieraniu do portfela inwestycyjnego spółek z różnych branż, w tym licznych spółek dywidendowych. Zaczynajmy z mniejszym kapitałem, nie ryzykujmy zbyt wiele już na początku. A wtedy, nawet przy poniesieniu na początku pewnych strat, nasze inwestowanie na giełdzie będzie miało przyszłość.

Następny wpis

Poprzedni wpis

Powiązane wpisy

Podobne wpisy

O projekcie

Zysker to zestaw narzędzi ułatwiających podejmowanie decyzji inwestycyjnych.

Oblicz, w jaki sposób najlepiej oszczędzać i inwestować swoje pieniądze. Mieszkanie, lokata, czy forex? Sprawdź, gdzie osiągniesz największy zwrot z inwestycji.

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij