Branża transportowa rozwija się bardzo dynamicznie. A skoro tak, firmy transportowe, które chcą konkurować na rynku i skutecznie pozyskiwać klientów muszą zatroszczyć się o jak najlepszy stosunek jakości obsługi do jej ceny. Pomocna może okazać się lokalizacja samochodu GPS. To rozwiązanie zapewniające nie tylko bezpieczeństwo, ale i optymalizację procesów logistycznych.
Masz firmę transportową? Zobacz zalety, jakie daje lokalizacja samochodu GPS
W jaki sposób w prostszym zarządzaniu flotą pojazdów może Ci pomóc lokalizacja samochodu GPS?
Lokalizacja samochodu GPS: śledź swoje pojazdy na bieżąco
Jak dowiedzieć się, gdzie znajduje się samochód transportowy w danym momencie? Dawniej właściciele firm transportowych czy wyznaczeni przez nich koordynatorzy kontaktowali się na bieżąco z kierowcami telefonicznie, uzyskując i aktualizując informacje – m.in. o pozycji na trasie, ilości zrealizowanych zadań transportowych czy planowanej godzinie powrotu. I dziś kontakt telefoniczny jest ważny, ale stanowi jedynie uzupełnienie dla danych, które operator może uzyskać dzięki systemowi lokalizacji samochodów. System taki oferuje możliwość dokładnej kontroli pracy pojazdu – platforma jest dostępna online i można się do niej zalogować z każdego miejsca, z którego da się połączyć z Internetem.
Zalety korzystania z lokalizacji samochodu GPS:
- daje informację o aktualnym położeniu pojazdu,
- pokazuje przejechaną i planowaną trasę – co daje możliwość np. ustalenia dodatkowego punktu załadunku po drodze,
- ułatwia zarządzanie i organizację pracy – pomagając wyznaczyć korytarze transportowe oraz strefy, a także punkty dostawy – tak, by mogły zostać „odhaczone” w systemie, gdy kierowca faktycznie do nich dotrze.
W efekcie jazda staje się bardziej optymalna, a do nadużyć – np. wykonywania dodatkowych, niezarejestrowanych przez kierowcę prywatnych zleceń nie dochodzi.
Koszty eksploatacji pod kontrolą
Co wpływa na koszt realizacji usług transportowych? Jednym z największych wydatków jest koszt paliwa. I o ile na ceny benzyny czy ropy firma transportowa wpływu nie ma, o tyle na kontrolę zużycia paliwa – już tak. Bywa, że kierowca, chcąc sobie zapewnić dodatkowy zarobek, sprzedaje nadwyżkę paliwa. Jeśli jednak w samochodzie jest zamontowany profesjonalny system monitorowania pojazdu, np. oferowany przez Konsalnet, możliwa jest dokładna weryfikacja:
- zużycia paliwa – czujnik jest zintegrowany z magistralą CAN, co pozwala precyzyjnie wskazać, ile paliwa zostało rzeczywiście wykorzystanego,
- otwarcia wlotu paliwowego – jego elektroniczne zabezpieczenie rejestruje każde odkręcenie i zakręcenie korka,
- częstotliwości tankowania – system może importować dane z kart paliwowych.
Monitoring czasu i jakości pracy
Lokalizacja samochodu GPS daje również możliwość dokładniejszego monitorowania czasu i sposobu pracy kierowców. Czas jest ważny choćby z uwagi na obowiązujące w Kodeksie Pracy przepisy co do liczby godzin, jakie kierowca może spędzić za kółkiem. System jednak ocenia również jakość jazdy – m.in. to czy jest ona zgodna z zasadami eco-drivingu, pozwalając kierowcom z czasem wypracować odpowiednie nawyki.
Jak widać, ten system to więcej niż jedynie zabezpieczenie przed kradzieżą. Warto więc się w nią wyposażyć, sięgając po nowoczesne i sprawdzone rozwiązanie.
artykuł sponsorowany